باتری efb چیست؟

در این مطلب قصد داریم تا به توضیح باتری efb بپردازیم و بررسی نماییم که موارد استفاده از این باطری چه می باشد و تفاوت آن با باتری agm در چیست. توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه پایا باتری باشید.

باتری ماشین EFB چیست؟

باتری خودرو EFB یک باتری سیلد پیشرفته است که می‌تواند در خودروهایی که دارای فناوری استارت و استاپ هستند نیز استفاده شود. به عنوان یک باتری سطح ورودی برای استفاده در خودروهای دارای این فناوری در نظر گرفته می شود.

باتری ماشین EFB دارای محلول الکترولیت است و شبیه باتری استاندارد است، اما تفاوت‌هایی وجود دارد که به باتری EFB پذیرش شارژ را بهبود بخشیده و توانایی خودرو را افزایش می‌دهد.

این بدان معناست که باتری سریع‌تر بازیابی می‌شود، زیرا برنامه آن نیاز به رسیدگی به برنامه‌های سنگین، چرخه‌ای، شروع و توقف دارد.

باتری خودرو EFB یک نسخه پیشرفته از فناوری استاندارد است. مزایای اصلی فناوری EFB دوام بیشتر چرخه‌ای و افزایش پذیرش شارژ هنگام کار در حالت شارژ کاهش‌یافته، به ویژه برنامه‌های stat و stop است.

استراتژی طراحی EFB

طراحی باتری ای اف بی

طراحی باتری ای اف بی

چگالی خمیر مثبت بالاتر برای عمر چرخه طولانی تر، با این حال، در همان زمان، ساختار منافذ باید برای حفظ عملکرد سرد میل لنگ بهینه شود. برای افزایش بیشتر عمر چرخه و همچنین کاهش لایه‌بندی الکترولیت‌ها، روی الکترودهای مثبت یا هر دو، که جایگزین کاغذ چسباندن در فرآیندهای پلاک‌سازی مداوم می‌شود، از اسکیم نبافته استفاده کنید.

افزودنی ها، اما بیشتر کربن، جرم فعال منفی، مشکلات PSoC را کاهش می دهند. صفحات نازک تر و ساختار شبکه بهینه شده همراه با الکترودهای بیشتر هر بلوک سلولی که مقاومت داخلی را به حداقل می رساند تا کیفیت DCA و ولتاژ را در طول راه اندازی مجدد خودکار بهبود بخشد.

با این پیشرفت‌ها، برخی از طراحی‌های باتری EFB نشان داده‌اند که عمر چرخه‌ای تقریباً معادل باتری AGM در وزن باتری مشابه بالا دارند که حدود ۲ کیلوگرم تا ۳ کیلوگرم بالاتر از باتری SLI است.

با این حال، هزینه قابل توجهی کمتر است. دیگر خودروسازان و سازندگان تجهیزات اصلی بر روی طرح‌های EFB بهینه‌سازی وزن تمرکز کرده‌اند، که به اندازه کافی برای دوچرخه‌سواری کم عمق خودروهای میکرو هیبریدی مناسب هستند.

اولاً در ژاپن و سپس اخیراً در اروپا است. افزودنی های کربنی برای کاهش وزن بیشتر در طول عمر میکرو هیبریدی یکسان استفاده شده است. چندین سال پس از معرفی گسترده فناوری میکرو هیبریدی در بازار، بدیهی است که باتری AGM عمدتاً به کاربردهای خودروهای ممتاز یا وسایل نقلیه تجاری محدود می شود که الزامات دوچرخه سواری عمیق تری را به چرخه وظیفه میکرو هیبریدی اضافه می کنند.

DCA بیشتر باتری‌های خودرو EFB و AGM از معیارهای پذیرش پیش‌نویس استاندارد EN 50342-6 فراتر می‌رود، اما بهبود بیشتر DCA همچنان یک چالش باقی می‌ماند، زیرا بهبود مصرف سوخت در دنیای واقعی، همچنین از مشکلات کم‌شارژ در منبع تغذیه مدرن جلوگیری می‌کند.

مقایسه بین باتری SLI، EFB و باتری AGM

برای آشنایی بیشتر با این باتریها می توانید ویدیو زیر را تماشا کنید.

باتری SLI غرق شده طراحی شده است که باید هزینه پایینی داشته باشد اما برای استفاده عمیق تر و منظم مناسب نیست و تخلیه های کوتاه مدت با توان بالا را ارائه می دهد.

در حالی که باتری استاندارد آب گرفتگی نمی تواند تقاضای micro-HEV را هنگام ترمز احیا کننده در حین استفاده برآورده کند. باتری AGM برای کاربردهای micro-HEV مناسب‌تر است، زیرا عمر طولانی‌تر و DCA سازگارتر را ارائه می‌کند.

مشکلات سولفاته شدن در طول عملیات PSoC را می توان با افزودن افزودنی های کربن در صفحه منفی کاهش داد. باتری ژل دارای عمر چرخه طولانی است. با این حال، توانایی قدرت برای عملکرد میل لنگ سرد بسیار کم است.

باتری AGM مارپیچ قدرت بالا همراه با عمر چرخه قابل توجهی را با هزینه ساخت بسیار بالاتر از باتری منشوری AGM فراهم می کند. نه باتری ژل و نه باتری مارپیچی AGM هنوز در میکرو HEV استفاده نشده است.

باتری‌های AGM مارپیچی ممکن است، اما ممکن است به عنوان کاندیدایی برای کاربردهایی با تقاضای شدید هم در زمینه قدرت و هم در خودروسواری، به عنوان مثال، باتری کششی هیبریدی ملایم در نظر گرفته شود.

باتری ماشین AGM حدود 1.5 تا 2 برابر گرانتر از باتری SLI پر شده با عملکرد میل لنگ و ظرفیت یکسان است. بنابراین، باتری خودرو EFB با عمر چرخه عمیق کمتر از مقادیر باتری AGM، اما عملکرد و دوام دوچرخه‌سواری کم عمق مشابه و با هزینه کاملاً کمتر ساخته شده است، که تنها 20 تا 40 درصد بالاتر از نمونه‌های معمولی است.

فناوری EFB

فناوری EFB عمدتاً در خودروهایی با سیستم های استارت-استاپ ساده تر و عموماً با نیازهای انرژی بالا استفاده می شود.

اگر باتری EFB در خودرو نصب شده باشد، باید یا با باتری EFB یا در شرایط خاص با باتری AGM قدرتمندتر و مقاوم تر در برابر چرخه تعویض شود. در یک خودرو یکسان و از یک کلاس عملکرد مشابه.

انحرافات جزئی در ظرفیت یا عملکرد در هنگام راه اندازی سرد هیچ تأثیری بر راه اندازی ایمن و منبع تغذیه بهینه سیستم الکتریکی ندارد. ارتقاء به باتری AGM در صورتی منطقی است که خودرو به تعداد زیادی مصرف کننده اضافی مجهز باشد.

آیا خودروی من به باتری ماشین EFB نیاز دارد؟

باتری اوربیتال پریمیوم

باتری اوربیتال پریمیوم

خودروی شما فقط در صورتی به باتری خودرو EFB نیاز دارد که در حال حاضر باتری داشته باشد. به عنوان مثال، وسایل نقلیه با فناوری استارت و توقف ممکن است از یک نوع باتری استارت و استاپ استفاده کنند.

هر دو باتری خودرو AGM و EFB برای سواری مکرر مورد نیاز زمانی که وسیله نقلیه مجهز به سیستم استارت و توقف است طراحی شده اند.

دارندگان وسایل نقلیه که تازه به ویژگی شروع و توقف می‌پردازند ممکن است نگران تأثیر آن بر باتری باشند، اما باتری مورد نیاز برای عملکرد صحیح این فناوری به گونه‌ای ساخته شده است که توقف و استارت مداوم را تحمل کند. همچنین به همین دلیل است که تعویض باتری با نوع صحیح برای حفظ عملکرد آن ضروری است.

باتری های EFB برای خودروهای جمع و جور و میان رده با استارت استاپ

باتری های EFB توسعه بیشتر باتری های سرب اسیدی معمولی هستند. مواد Polyvlies روی سطح صفحه مثبت تضمین می کند که EFB عمر طولانی تری دارد. باتری های EFB مقاومت داخلی پایینی دارند و با دو برابر تعداد چرخه های شارژ در مقایسه با باتری های استارت معمولی و همچنین ظرفیت بار بالا مشخص می شوند.

باتری های EFB برای تامین برق خودروها مناسب هستند:

  • با سیستم های استارت و توقف خودکار ساده
  • بدون start-stop، اما با الزامات رانندگی سخت (مثلاً در ترافیک شهری)،
  • بدون شروع، اما با تجهیزات گسترده.

اگر خودرو در اصل با باتری EFB عرضه می شود، می توان از باتری EFB نیز به عنوان جایگزین استفاده کرد. اگر مالک خودرو به عملکرد حتی بیشتر نیاز داشته باشد یا مشخصات رانندگی بسیار سختی با ترافیک شهری زیاد داشته باشد، می توان یک باتری قدرتمند AGM انتخاب کرد.

چه زمانی تغییر از EFB به AGM توصیه می شود؟

اگر تعداد زیادی مصرف کننده برق باعث افزایش تقاضای برق شود یا اگر حداکثر در دسترس بودن برای استفاده لازم باشد، همیشه توصیه می شود که باتری ای جی ام ارتقا دهید.

یکی از مزیت‌های باتری‌های AGM صرفه‌جویی در مصرف سوخت است که با عملکرد مؤثر سیستم استارت استاپ خودکار به دست می‌آید و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌ ها؛ همه مصرف کنندگان در شبکه پردازنده از یک منبع تغذیه خوب حتی در مراحل توقف بهره می برند و همچنین در شرایط آب و هوایی نامساعد به طور قابل اعتماد کار می کنند.

عواقب نصب باتری اشتباه

نصب باتری خودرو

نصب باتری خودرو

اگر یک باتری سلول مرطوب معمولی به اشتباه به دلیل خطای تخصیص یا آگاهی نادرست از هزینه، در خودرویی با فناوری استارت استاپ نصب شود، خطاها و مشکلات مختلفی ممکن است ایجاد شود:

شکست سیستم استارت-استاپ

انتخاب باتری اشتباه نیز ممکن است باعث از کار افتادن سیستم استارت-استاپ شود. در نتیجه، موتور به ندرت خاموش می شود یا هرگز هنگامی که خودرو در حالت سکون است (مثلاً در چراغ راهنمایی) خاموش می شود.

خرابی باتری یا شکست کامل

بسته به مشخصات رانندگی (فاصله کوتاه، توقف و حرکت، و غیره)، یک باتری استارت معمولی در عرض چند ماه به دلیل بار چرخه ای بسیار بالا ناشی از عملکرد استارت-استاپ موتور معیوب می شود.

نقص در عملکردهای مختلف خودرو

باتری نادرست می تواند باعث تعدادی از خرابی های عملکردی شود. این بدان معناست که مصرف کنندگان خاصی در خودرو دیگر قابل استفاده نیستند یا فقط به میزان محدودی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، سیستم تهویه مطبوع فقط در پایین ترین سطح کار می کند یا گرمایش صندلی نمی تواند فعال شود.

از دست دادن زمان

از دست دادن زمان احتمالی، انتظار برای کمک، تأخیر و مشکلات زمان‌بندی همگی می‌توانند ناشی از خرابی باتری باشند. این ناراحتی ها باعث نارضایتی مشتری از باتری جایگزین نصب شده می شود.

چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

شارژ باتری ماشین

شارژ باتری ماشین

اما در آخر آیا نمی دانید چگونه باتری ماشین را شارژ کنید؟ آیا نمی دانید شارژ باتری ماشین چقدر طول می کشد؟ مطمئن نیستید که برای شارژ کردن باتری ماشین باید آن را جدا کنید؟

شما در جای درستی هستید، زیرا راهنمای ما در مورد شارژ باتری خودرو پاسخ‌هایی را دارد که به شما کمک می‌کند تا برق را شارژ کنید و در جاده‌ها برگردید.

باتری خودرو به دلایل مختلفی ممکن است خالی شود. اگر هنگام پارک خودرو فراموش کردید چراغ‌های خود را خاموش کنید، یا خودروی خود را برای مدت طولانی پارک کرده‌اید، ممکن است برگردید و متوجه شوید که باتری شارژ کافی برای روشن کردن خودرو ندارد.

حتی اگر به‌عنوان راه حلی سریع شروع به کار می‌کنید ، ایده خوبی است که شارژ باتری خودرو را به درستی بررسی کنید تا آن را در شرایط خوبی نگه دارید. نحوه کار را در زیر بیاموزید.

بررسی کنید که وسیله نقلیه شما چه نوع باتری دارد

اگر ماشین شما دارای فناوری استارت/استاپ است، یک باتری AGM یا EFB خواهید داشت. یک شارژر معمولی برای این نوع باتری ها مناسب نیست و به جای آن به یک شارژر «هوشمند» نیاز دارید. اگر مطمئن نیستید که باتری شما ممکن است به چه نوع شارژری نیاز داشته باشد، به یکی از فروشگاه های ما مراجعه کنید و ما می توانیم به شما کمک کنیم.

بررسی باتری

قبل از اینکه هر چیزی را وصل کنید، به پایانه های سربی که از بالای باتری شما خارج می شوند و گیره هایی که آنها را به هم متصل می کنند، نگاهی بیندازید. اگر آنها کثیف یا خورده به نظر می رسند، باید قبل از شارژ باتری، آنها را تمیز کنید.

بیشتر بدانید: علت سفید شدن باتری ماشین

باتری ماشین خود را جدا کنید

اگرچه شارژ باتری خودرو در حالت اتصال یا در محل امکان پذیر است، همیشه بهتر است پس از تمیز کردن سریع، باتری را قبل از شارژ کردن جدا کنید.

همیشه اول سیم منفی (معمولا مشکی) را جدا کنید و آخر آن را دوباره وصل کنید، در غیر این صورت ممکن است با لمس ترمینال مثبت شوک بدی دریافت کنید. ترمینال ها معمولاً توسط یک گیره به باتری متصل می شوند که توسط یک پیچ در کناره آن شل یا سفت می شود.

پایانه ها را باز کنید( اول منفی ، به یاد داشته باشید!) و آنها را به یک طرف ببرید. به علاوه، به یاد داشته باشید که اگر باتری ماشین خود را جدا کنید، ممکن است لازم باشد رادیو، موقعیت صندلی و تنظیمات داشبورد خود را بازنشانی کنید، بنابراین در صورت نیاز مطمئن شوید که کدهای امنیتی را دریافت کرده اید!

شارژر را وصل کنید

شارژر را تا جایی که کابل ها اجازه می دهند از باتری دور نگه دارید و هرگز شارژر را در هنگام شارژ شدن بالای باتری قرار ندهید! گیره های شارژر را به پایانه های باتری وصل کنید که مثبت به مثبت و منفی با منفی مطابقت دارند. سپس شارژر را وصل کنید.

شارژر را روشن کنید

برخی از شارژرها هنگام شارژ شدن باتری به طور خودکار خاموش می شوند، اما برخی دیگر باید جدا شوند. دفترچه راهنمای شارژر شخصی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چقدر طول می کشد و چه کاری باید انجام دهید.

گزینه دیگر سرمایه گذاری در شارژر باتری هوشمند است که وضعیت باتری را ارزیابی می کند و چرخه شارژ را متناسب با آن تنظیم می کند و به طور خودکار به جای شارژ بیش از حد باتری به شارژ تعمیر و نگهداری تغییر می کند.

کار شما تمام شده است. پس از شارژ شدن باتری، شارژر را از برق بکشید و سپس گیره ها را جدا کنید. سپس، باتری ماشین را دوباره وصل کنید ( اول مثبت و آخر منفی، یادتان باشد!) و راه بروید! اگر از شارژر هوشمند استفاده می‌کنید، یک نشانگر وجود دارد که زمان شارژ شدن باتری را به شما نشان می‌دهد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *