باتری خورشیدی یکی از اجزای اصلی سیستم های خورشیدی منفصل از شبکه می باشد ، که در این مقاله می خواهیم درباره انواع و کاربردهای مختلف آن صحبت کنیم .

منظور از سیستم های خورشیدی چیست؟

امروزه انسان با پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف کرده است ، نیاز روزافزونی به انرژی پیدا کرده و لذا به دنبال تامین انرژی مورد نیاز خود از انرژی های تجدیدپذیر می باشد . یکی از منابعی که در طی بیست سال اخیر از آن استفاده می شود، انرژی خورشیدی است. خورشید در هر ثانیه حدود ۱۰۰۰ ژول انرژی به هر متر مربع از سطح زمین منتقل می کند که با جمع آوری آن می توان انرژی مورد نیاز برای بسیاری از کارها را فراهم نمود .

حال چگونه می‌توانیم از گرمای خورشید برای تولید انرژی استفاده کنیم ؟

به منظور تبدیل نور خورشید به الکتریسیته از سلول های خورشیدی استفاده می شود . سلول خورشیدی یا سلول فتوولتائیک یک قطعه الکترونیکی است که درصدی از نور خورشید را مستقیما توسط اثر فتوولتائیک به الکتریسیته تبدیل می کند.

در سیستم های خورشیدی تا زمانی که نور خورشید وجود داشته باشد می توان از انرژی تولیدی آن استفاده کرد! اما سوال اینجاست که آیا در زمان هایی که نور خورشید وجود ندارد مانند شب هنگام ، باز هم می شود از انرژی تولیدی سیستم خورشیدی استفاده کرد ؟؟؟

در جواب به این سوال نیز باید گفت آری .

می توان با استفاده از باتری خورشیدی در سیستم های فتوولتائیک ، از انرژی تولیدی پنل ها در مواقع خاص نیز استفاده کرد .

بطور کلی صحبت از باتری برای سیستم‌خورشیدی زمانی مطرح است که قصد ذخیره‌سازی انرژی داشته باشیم؛ پس صحبت از باتری مختص به سیستم‌های منفصل از شبکه یا Off grid می باشد .

البته در کشورهای پیشرفته از باتری‌های با ظرفیت زیاد برای برخی مصارف متصل به شبکه یا On grid نیز استفاده می شود ولی به دلیل اینکه در کشور ما ازین باتری ها استفاه نمی شود از توضیح بیشتر در این باره صرف نظر می کنیم.

درباره بهره‌گیری پنل ها از خورشید باید گفت در بهترین حالت با استفاده از Sun Tracker، تولید انرژی از طلوع تا غروب آفتاب خواهیم داشت. طبیعی است با استفاده از پنل های ثابت تولید انرژی به ساعات میانی روز محدود می‌شود و تولید در ساعات ابتدایی و انتهایی با بهره‌وری کمتری صورت می‌گیرد. پس در مواردی که نیاز به استفاده از انرژی در شب داریم، نیازمند ذخیره‌سازی این انرژی در روز هستیم. علاوه بر مصرف در شب، باتری‌ها برای مصارف در روز که نزدیک یا بیشتر از ظرفیت نامی پنل ها هستند می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *